Skip to main content
Magazyn

Farmy fotowoltaiczne – ambitny biznes w trudnych czasach

By 5 maja 2023No Comments
Archiwum prywatne EHS
Archiwum prywatne EHS

     O nieustannie zmieniającym się rynku energetycznym w Polsce, pojawiających się nowych trendach na rynku odnawialnych źródeł energii, a także o korzyściach wynikających z inwestowania w farmy fotowoltaiczne.  Z Adamem Dawidczykiem – prezesem zarządu Energy House Solutions Sp. z o.o. rozmawia Urszula Jurko

Energia odnawialna, z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Ludzie śmielej i z większym niż dotąd zaufaniem, otwierają się na pojawiające przed nimi możliwości inwestowania w OZE. Jak Pan myśli, co jest tego powodem?

Na pewno w znacznej mierze przyczynia się do tego stale zmieniająca się i nie stabilna sytuacja na międzynarodowym i krajowym rynku energetycznym, rynku surowców. Ludzie szukają nowych, lepszych, sprawdzonych, a co ważne- tańszych rozwiązań z sektora energetycznego dla swoich gospodarstw domowych i biznesu. Branża HVAC, czyli OZE, przeżywa swoją młodość i staje się dosyć często, w krótkim czasie, jedyną, możliwą na rynku, alternatywą dla milionów odbiorców energii elektrycznej. Po pierwsze-urządzenia produkujące odnawialną energię są tańsze w użytkowaniu, osoba decydująca się na inwestycje w OZE ma pewny i gwarantowany zysk już po pierwszym okresie rozliczeniowym. Po drugie- wyprodukowana przez nas energia, może być wykorzystana przez nas w dowolnym momencie lub magazynowana. Pragnę zwrócić szczególną uwagę, że ta kwestia jest bardzo istotna i ważna dla potencjalnych konsumentów energii elektrycznej ze strategicznego punktu widzenia, ponieważ gwarantuje niezależność i stabilność energetyczną w trudnych czasach, kiedy ceny windują w górę, a prognozy nie są zadowalające. A po trzecie- urządzenia OZE są bardziej efektywne, ponadczasowe, nie wymagają stałego nadzoru nad ich pracą, a co istotne- i na co stawiają dzisiaj wszyscy- są w pełni przyjazne środowisku, bo nie emitują szkodliwych gazów i CO2 do atmosfery. 

Gdyby mógł Pan powiedzieć, co jest według Pana przyszłością w szeroko pojętym inwestowaniu w OZE?

Bez wątpienia systemy i instalacje fotowoltaiczne. Coraz więcej mamy zapytań w firmie dotyczących sprzedaży i montażu paneli fotowoltaicznych. Zdarzają się sytuacje, że klient decyduje się na zakup instalacji, po czym, po miesiącu lub dwóch, wraca do nas z chęcią dokupienia i poszerzenia swojej, prywatnej elektrowni słonecznej o kolejne urządzenia. Ludzie szybko się przekonują do odnawialnych źródeł energii, zaczynają dostrzegać w nich nie tylko przyszłość, oszczędność, ale przede wszystkim niebagatelną korzyść z ich posiadania. Obserwujemy również-ku naszej uciesze- ogromne zainteresowanie i popyt na tworzenie farm fotowoltaicznych na terenie całego kraju. Jesteśmy firmą, którą w pełni popiera plany inwestorskie pochylające się ku inwestycjom w farmy solarne i masową, hurtową produkcję energii elektrycznej. Cenimy odwagę w podejmowaniu takich decyzji biznesowych przez naszych klientów i w pełni je popieramy. Każdy może liczyć na naszą aprobatę i przychylność, zawsze postaramy się pomóc i doradzić w ich zakupie, montażu, a także konserwacji. Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych, chcących ulokować swoje fundusze w produkcję zielonej energii na długie lata. 

Zgodzi się Pan ze mną, że stworzenie farmy fotowoltaicznej w trudnych czasach energetycznych, to nie lada wyzwanie dla potencjalnego inwestora. Jak zatem zacząć? Co jest kluczowe na samym początku?

Niestety muszę zacząć dość srogo, moją odpowiedz na Pani pytanie, a mianowicie, kluczowe na samym początku inwestycji są pieniądze, czyli kapitał, który dana osoba bądź firma chce przeznaczyć na otworzenie biznesu. Stopa zwrotu jest już zauważalna po pierwszym roku, w porywach do osiemnastu miesięcy od momentu uruchomienia inwestycji. Jakby nie było, to trzeba uzbroić się w cierpliwość w dwóch kwestiach, po pierwsze-w oczekiwaniu na wydanie wszelkich zgód i decyzji administracyjnych, pozwalających na powstanie owej farmy fotowoltaicznej na określonym terenie, a po drugie- na zwrot i pierwszy zysk z nowo otwartego biznesu. Zdaję sobie doskonale sprawę, że niewielu inwestorów, jest w stanie udźwignąć samemu ciężar inwestycji w niestabilnych czasach panującej inflacji i kryzysu energetycznego. Ale może właśnie, to jest ten moment, ten trudny czas, jest właśnie tym idealnym, aby móc zrealizować tego typu plany inwestycyjne? 

Z jakimi trzeba liczyć się kosztami? O jakim kapitale mówimy?

Dla przykładu, koszt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW, plasuje się obecnie na polskim rynku w kwotach, rzędu 2,5 w porywach do 3,5 mln złotych netto. Z takimi rzeczywistymi kosztami trzeba się liczyć na samym wstępie podjęcia jakichkolwiek działań zmierzających do powstania, a następnie uruchomienia farmy. Ciężko jest przewidzieć z jakimi kosztami trzeba będzie się zmierzyć na samym początku inwestycji, ponieważ prognozy, symulacje, jak i wyliczenia, wykonuje się indywidualnie i są one uwarunkowane wieloma czynnikami. Pewne jest jedno, jakie by te koszty nie były, to z pewnością się zwrócą z nawiązką, tylko trzeba być cierpliwym. 

A co w sytuacji, jeżeli ktoś nie dysponuje wsytarczającymi środkami?

Może zabrzmi to dość nieskromnie, ale wtedy zapraszamy do nas! Współpracujemy z wieloma firmami leasingowymi, które potrafią stworzyć ofertę do indywidualnych potrzeb, oczekiwań i przede wszystkim- zdolności finansowej naszych klientów. Rządowe programy i dofinansowania niestety jeszcze nie zostały rozbudowane na tyle, aby móc partycypować w kosztach związanych z uruchamianiem farm fotowoltaicznych na terenie Polski. Cały czas czekamy na ten moment, ale do czasu, kiedy sytuacja nie ulegnie znacznej poprawie, staramy się oferować naszym klientom alternatywne możliwości związane ze źródłem refinansowania planowanych inwestycji.

Zamontowanie instalacji to jedno, produkcja energii elektrycznej to drugie. Nasuwa się więc kolejne pytanie – kto w tym biznesie ma być odbiorcą? Komu sprzedawać wyprodukowaną energię?

Możliwości jest kilka: albo zdecydujemy się na magazynowanie energii na własny użytek,  tzn. jeżeli prowadzimy duże przedsiębiorstwo lub biznes, który wymaga od nas zużycia dużej ilości prądu- robią tak np. fabryki lub przedsiębiorstwa produkujące produkty na masową skalę- albo zdecydować na sprzedaż wyprodukowanej energii elektrycznej dla podmiotów z sektora prywatnego lub publicznego. W przypadku wielohektarowych farm fotowoltaicznych, chociażby w przypadku tych, które powstają za naszymi granicami, producenci decydują się na podpisywanie umów, z państwowymi podmiotami oferującymi dostawy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych czy biznesu. U nas ten rynek jeszcze raczkuje, aczkolwiek, w porównaniu z latami ubiegłymi, zainteresowanie fotowoltaiką zdecydowanie wzrosło i z tego, co widać, to raczej nie zamierza słabnąć. Inwestorzy coraz częściej patrzą przychylnym okiem na OZE, w tym na inwestowanie swoich środków właśnie w biznes związany z powstawaniem dużych farm solarnych. 

Flagowym produktem w Energy House Solutions bez wątpienia były i nadal są – pompy ciepła woda-powietrze. Co się zatem stało, że zdecydowaliście się na kolejny krok w rozszerzeniu Waszej oferty dla klientów?

Coraz częstsze zapytania ze strony naszych klientów, spowodowały, że zdecydowaliśmy się na kolejny krok, rozszerzenie owej oferty produktowej właśnie o farmy fotowoltaiczne. Rynek się zmienia, oczekiwania i wymagania, które przed nami stawia klient wzrastają, bo zapotrzebowanie się zmienia. Przyznam, że jesteśmy jedną z nielicznych firm będących na rodzimym rynku w branży OZE, która może się poszczycić tak bogata ofertą produktową. Chcemy wychodzić naszym przyszłym kontrahentom i klientom naprzeciw, pomagając im w realizacji ich najtrudniejszych planów biznesowych. Chcemy być partnerem w biznesie od początku do końca, nie chcemy być tylko tymi, którzy coś sprzedają i później zapada jedna, wielka, niezręczna cisza, kontakt się urywa. Nasza strategia rozwoju, a także polityka firmy jest zupełnie inna, skoncentrowana jest przede wszystkim na budowaniu długofalowego partnerstwa, relacji z klientem, a nie jednorazowej transakcji, jak ma to miejsce w przypadku innych firm funkcjonujących na polskim rynku. Dlatego też proszę spojrzeć na to, co mamy do zaoferowania pod kątem naszej bogatej oferty gwarancyjnej i serwisowej. To także element mający na celu budowanie trwałych relacji z klientami, pokazujący, że mogą na nas liczyć na długo po finalizacji umowy sprzedaży. Naszą ofertę tworzymy z myślą o ludziach  i dla ludzi, którzy pasję, a także marzenia przekuwają w życiowy biznes, tworzą go z potrzeby realizacji czegoś wyjątkowego dla innych. Cieszymy się, że możemy być częścią wielu ambitnych i wyjątkowych przedsięwzięć, które powstają w różnych zakątkach kraju.

Firmy oferujące sprzedaż oraz montaż instalacji fotowoltaicznych wyrastają niczym: ”grzyby po deszczu”. Jak w tym gąszczu ofert znaleźć tę właściwą? Na co zwrócić szczególną uwagę? 

Zawsze powtarzam, że prawda i szczerość same się obronią. Dopóki ktoś nie zdecyduje się na porównanie ofert, skontaktowanie się z jedną, drugą bądź trzecią firmą, to nie dowie się, co ona tak naprawdę ma do zaoferowania pod kątem sprzedażowym. Wiem, że czasem trudno wręcz ciężko jest przewidzieć jak podczas finalizacji zlecenia zachowa się firma, której zlecamy usługę, dlatego często polecam, aby najpierw zrobić delikatny rekonesans o firmie, która wzbudza nasze zaufanie. Internet kryje wiele tajemnic, ale często też pomaga w uzyskaniu odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania. Każda szanująca się firma, która stale podnosi swoje kwalifikacje i udoskonala, urozmaica swoją ofertę z myślą o przyszłych klientach, istnieje także w przestrzeni wirtualnej. Opinie publikowane w internecie na temat świadczonych usług, ofert czy produktów, są często bardzo pomocne w podjęciu istotnych, kluczowych decyzji. Dlatego też wiele osób czy podmiotów korzysta i bazuje na podstawie tego, co znajdzie i przeczyta w sieci. Na tym polu nasza firma wypada rewelacyjnie, z dumą i ogromnym zadowoleniem możemy poszczycić się dobrymi opiniami ze strony naszych wiernych klientów, którzy nie kryją swojego zadowolenia z efektów świadczonych przez nas usług. Dzieje się tak dlatego, bo każde zapytanie ofertowe rozpatrujemy indywidualnie, do każdego podchodzimy z największą uwagą, zaangażowaniem i życzliwością. Nie chcemy niczego pominąć, co mogłoby być istotne w procesie tworzenia oferty pod kątem oceny zdolności klienta do oczekiwanej inwestycji bądź zakupu. Zadowolenie i satysfakcja klientów z efektów naszej ciężkiej pracy, to dla nas najwyższa zapłata. Pragnę również wspomnieć, że jest nam niezmiernie miło, jesteśmy bardzo wdzięczni i uradowani z faktu, iż kapituła magazynu „Osobowości i Sukcesy” wyróżniła naszą firmę w plebiscycie: „Sukces Roku 2023”, nagradzając nas tym samym statuetką. To nie tylko nagroda, to przede wszystkim podziękowanie i uznanie dla jakości świadczonych przez nas usług, ciężkiej pracy i determinacji całego zespołu Energy House Solutions, którą wykonujemy od wielu lat z myślą o dobru naszych klientów. Serdecznie dziękujemy za okazałe zaufanie i wyróżnienie, to dla nas ogromna nobilitacja do dalszego działania na rynku OZE.

Życzymy Państwu dalszych sukcesów, czyli wielu zadowolonych i wiernych klientów. Dziękuję za rozmowę.

Leave a Reply