Skip to main content

Anna Kolisz to kobieta sukcesu i wiceprezes firmy ANKOL, lidera wśród prywatnych dostawców dla sektora lotniczego.

Z Anną Kolisz rozmawia Kasia Motloch

Anna Kolisz

Jest Pani wizjonerką, która stworzyła własne imperium w sektorze lotniczym. Proszę zdradzić, jak udało się firmie ANKOL zdobyć pozycję lidera wśród prywatnych dostawców?

Prowadzę działalność biznesową od 30 lat, moim mottem od zawsze jest ,,przez jakość do celu”. Kiedy zadecydowałam o podjęciu wyzwania prowadzenia własnej działalności gospodarczej, miałam ambicję stworzenia marki, o zasięgu globalnym. Posiadałam już konkretny cel i wizję rozwoju firmy. Z determinacją i odpowiedzialnością realizowałam pierwsze kontrakty. Powoli zaczęłam odnosić sukcesy biznesowe, które motywowały mnie do dalszego działania. Wychodząc naprzeciw wysokim wymaganiom branży lotniczej wdrażałam stopniowo systemy zarządzania jakością wg krajowych i międzynarodowych norm, a także nowoczesne technologie. Dzisiaj szczycimy się wieloma nagrodami o zasięgu globalnym. Uzyskane tytuły m.in. Lider Polskiego Biznesu i Ambasador Polskiej Gospodarki, przyznane przez Business Centre Club potwierdzają naszą pozycję lidera na rynku krajowym. W styczniu bieżącego roku, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, odebrałam już czwarty Diament do Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu za utrzymanie osiągniętej pozycji gospodarczej.

Prowadzi Pani biznes, który wydaje się dość męską branżą. Czy na początku działalności musiała Pani walczyć z takim stereotypem?

Nigdy nie odbierałam tego w ten sposób, bo lotnictwo tak jak każda inna branża wymaga w zarządzaniu tych samych działań i założeń, odpowiedzialności i determinacji. ANKOL jako dostawca usług remontowych oraz wyrobów dla lotnictwa wojskowego i cywilnego odpowiada na zapotrzebowanie polskich i zagranicznych zakładów lotniczych oraz instytucji rządowych wielu państw. Zdobywamy zamówienia w drodze przetargów. Realizacja prowadzonych działań handlowych wymaga przede wszystkim odpowiedzialności, profesjonalizmu oraz przestrzegania zasad prawa i etyki, które są naszymi wyznacznikami w działaniu.

Z czego zrodziło się Pani zainteresowanie sektorem lotniczym?

Branża lotnicza to nie przypadek. Ukierunkowanie na współpracę z lotnictwem wynika z posiadania przez mojego męża Czesława Kolisza dużego doświadczenia w tej branży. To on jako pasjonat lotnictwa i inżynier budowy statków powietrznych wsparł moją działalność, a jednocześnie zainteresował mnie tą branżą. Od tego momentu wspólnie ukierunkowaliśmy działalność tylko na branżę lotniczą. We wspólnym prowadzeniu firmy mąż posiadając wiedzę techniczną w lotnictwie nadzoruje obrót handlowy, współpracując z kontrahentami ze wszystkich krajów. Dokładając do tego moją działalność w kierowaniu i zarządzaniu całą firmą oraz planując z niebywałą determinacją strategię rozwoju firmy, oboje dążymy do realizacji założonych działań i planów biznesowych.

Do kogo firma ANKOL dedykuje swoją ofertę?

Zajmujemy się obrotem specjalnym, usługami i wyrobami dla sektora lotniczego w kraju i zagranicą. Jako firma handlowa posiadamy niezbędne uprawnienia w zakresie dystrybucji części zamiennych, nowych technologii i usług remontowych dla lotnictwa wojskowego i cywilnego. Współpracujemy z zakładami lotniczymi produkcyjnymi i remontowymi niemal na całym świecie oraz placówkami naukowo-badawczymi.

Co jest fundamentem firmy ANKOL? Jakie główne założenia przyświecają Pani firmie?

Przestrzeganie standardów, jakości i przyjętych przed laty wartości etycznych są podstawą naszej tożsamości i mocnymi filarami. Naszą wartością jest zaufanie kontrahentów i wizerunek rzetelnej marki. Uczestniczymy w wielu projektach promocyjnych oraz marketingowych. Jesteśmy również aktywni zarówno biznesowo jak i prospołecznie. Dostrzegam stale potrzeby ludzi, dlatego utworzyłam w ANKOL politykę pomocową ukierunkowaną na środowiska najbardziej potrzebujące. Ponadto angażuję się na rzecz aktywności biznesowej kobiet poprzez powołanie w Mielcu Stowarzyszenia Przedsiębiorczości Kobiet. Chcę, by kobiety uwierzyły w swoje możliwości i dążyły do samorealizacji, w myśl zasady ,,chcieć to móc”. Dodam, że w 2019 roku podczas Forum Osiągnięć w Mediolanie zostałam mianowana na Ambasadora Biznesu w Polsce przez Europejskie Stowarzyszenie Biznesu z Oxfordu. Traktuję to jako wielkie uznanie moich osiągnięć oraz pracy na rzecz innych. Magazyn Polish Market doceniając moje zaangażowanie i pracę w krzewieniu wartości społecznych przyznał mi Honorową Perłę. Z satysfakcją dodam, że środowisko lokalne w Mielcu przyznało mi nagrodę – Pieczęć Zasług Obywatelskich oraz statuetkę Gryfa – za wkład w rozwój środowisk twórczych i regionu.

Jakie są dalsze plany i cele rozwojowe Pani firmy?

Od początku działalności oboje z mężem stawialiśmy na rozwój, aby na trwale zaistnieć na globalnej arenie gospodarczej. Dostawy towarów i usług wysokiej jakości są dla ANKOL priorytetowe. Konsekwentnie będziemy dążyć do dalszego rozwoju, współpracy handlowej, ekspansji rynkowej i umacniania osiągniętego statusu ANKOL. To nadal nasze strategiczne cele na przyszłość.

Dziękuję za rozmowę!