Najnowocześniejszy obiekt kulturalno-oświatowy w Polsce

Najnowocześniejszy obiekt kulturalno-oświatowy w Polsce

  • utworzone przez: admin
  • 27 czerwca 2018

Z zastępcą wójta gminy Stare Babice Marcinem Zającem rozmawia Mariusz Pujszo

Wielkim sukcesem Gminy Stare Babice było wybudowanie najnowocześniejszego obiektu kulturalno-oświatowego w Polsce, czyli Szkoły Podstawowej w Zielonkach-Parceli. Jaka była droga do tego?

To największa inwestycja kubaturowa w historii Gminy Stare Babice. Jej budowa trwała zaledwie 2 lata. Mieszkańcy zyskali wspaniałe miejsce do nauki, organizacji wydarzeń kulturalnych, rozwijania pasji i aktywnego spędzania czasu – takiego miejsca brakowało u nas od lat. To bardzo nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt ze szkołą podstawową, domem kultury z piękną aulą widowiskową, biblioteką, siedzibą Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji z halą sportową. Staraliśmy się, aby każdy jego element był dopracowany i na wysokim poziomie. Nowoczesna aula domu kultury posiada wspaniałą akustykę, jest również bardzo wygodna dla widzów ze względu na dobrą widoczność sceny, fotele kinowe oraz duży telebim. Wrażenie robi część sportowa z nowoczesną halą o powierzchni ponad 3500 m2 . Znajdująca się na antresoli widownia pomieści 271 kibiców. Z halą sąsiadują siłownia, sale sportów walki i fitness. Warto dodać, że przy obiekcie usytuowany jest parking na ponad 230 pojazdów.

Jak dzieci i ich rodzice oceniają nowe miejsce do nauki?

Bardzo pozytywnie, często mam przyjemność rozmawiać z rodzicami chwalącymi warunki nauki ich pociech. Gdy przychodzę do szkoły podczas zajęć lekcyjnych i widzę te szczęśliwe, uśmiechnięte dzieciaki wiem, że warto było. Ale pamiętajmy, że inwestycja w edukację, to nie tylko wydatki na udoskonalenie budynków i zaplecza szkolnego, ale przede wszystkim czas oraz nakłady energii wkładane w tworzenie świetnego programu edukacyjnego. Piękne pomieszczenia to nie wszystko. Mądrze zaplanowany oraz konsekwentnie wdrażany system nauczania pozwoli już w roku szkolnym 2018/2019 wprowadzić do jednej z naszych szkół dwujęzyczność. Do tej pory w każdej z nich dofinansowywaliśmy i dalej będziemy finansować dodatkowe zajęcia języków obcych, matematyki i wychowania fizycznego.

Gmina Stare Babice ma już 700 lat. Jakie zmiany nastąpiły w infrastrukturze na przełomie dziejów?

Nasza gmina bardzo się zmieniła. Dzięki konsekwencji w działaniu oraz długofalowym planom rozwoju, jesteśmy w czołówce gmin wiejskich w Polsce w wielu dziedzinach: kanalizacji, komunalizacji, oświacie i kulturze, czy pozyskiwaniu środków unijnych. Jako jedni z pierwszych w Polsce opracowaliśmy dokładne plany miejscowe, co pozwoliło na zrównoważony rozwój gminy, przyniosło udogodnienia dla mieszkańców i znacznie podniosło wartość ich ziem. Gmina jest w 100% zwodociągowana i w 95% skanalizowana, co wyróżnia nas na tle innych gmin. Udało się nam już bardzo dużo, ale przed nami jeszcze wiele pracy. Długo by wymieniać wszystkie udogodnienia, jakie powstały w tak długim okresie czasu. Powiem tylko, że gdy sam chodziłem tutaj do szkoły i pamiętam warunki, w których musieliśmy się uczyć, a dziś wchodzę do nowoczesnego obiektu w Zielonkach-Parceli, to łezka kręci się w oku i wiem, że możemy być dumni z kierunku, jaki obraliśmy.

Które atrakcje turystyczne cieszą się największym zainteresowaniem?

Dla turystów spoza gminy największą atrakcją jest niewątpliwie Kampinoski Park Narodowy, którego część leży na terenie naszej gminy. To idealne miejsce do aktywnego odpoczynku dla osób, które zmęczone codziennymi obowiązkami chcą się oderwać od wielkomiejskich atrakcji. Dla naszych mieszkańców i sąsiadów natomiast największą atrakcją jest powstały w 2016 roku park w Starych Babicach, który pełni zarówno funkcje wypoczynkowe dzięki doskonałemu zagospodarowaniu zieleni, a także funkcje przestrzeni publicznej. Sercem parku jest bowiem amfiteatr, gdzie mieszkańcy spotykają się podczas różnych imprez plenerowych, głównie cieszącej się dużym zainteresowaniem Sceny Letniej. Warto dodać, że projekt parku doceniło Towarzystwo Urbanistów Polskich, przyznając mu w 2017 roku nagrodę na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną w Polsce w kategorii Przestrzeń w zieleni. Gmina propaguje rekreacyjne spędzanie czasu poprzez sport.

Jak zachęcają Państwo mieszkańców do aktywnego spędzania czasu?

Realizujemy wiele zadań, które stwarzają idealne warunki do aktywności. W gminie nie brakuje miejsc do wypoczynku i sportu. Mamy już 9 publicznych placów zabaw i 7 siłowni zewnętrznych, które na bieżąco remontujemy i udoskonalamy, a już powstają następne. Dla mieszkańców dostępne są również nowoczesne boiska do piłki nożnej i siatkówki plażowej, a także ogólnodostępna strefa rekreacji dziecięcej ze skate parkiem i wypożyczalnią sprzętu sportowego. Finansujemy działalność Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dofinansowujemy również działalność stowarzyszeń zajmujących się sportem i rekreacją. Mamy bogatą ofertę dla starobabickich seniorów, która ma na celu wspieranie ich zdrowia i aktywności. Wysoką poprzeczkę stawiamy sobie zawsze w przypadku dzieci – każda szkoła gminna ma wyremontowaną halę sportową w wysokim standardzie oraz boiska zewnętrzne, z których po godzinach szkolnych korzystać mogą wszyscy mieszkańcy. Staramy się miłość do sportu i aktywnego wypoczynku zaszczepiać już od najmłodszych lat.

Proszę zdradzić najbliższe plany inwestycyjne Gminy Stare Babice?

Teraz myślę, że jednym z najważniejszych zadań jest program drogowy, który poprawi bezpieczeństwo w gminie, a także „odkorkuje”, nie oszukujmy się, coraz bardziej użytkowane u nas drogi. Wielu mieszkańców Gminy Stare Babice codziennie dojeżdża samochodami do Warszawy. Weszliśmy więc w partnerstwo w projekcie drogi wojewódzkiej „Warszawska-BIS”, która połączy stację Metro Chrzanów z Sochaczewem. Bardzo ważne są też drogi gminne. Aktualnie rozpoczynamy realizację Gminnego Programu Drogowego, w ramach którego planujemy modernizację 38 ulic. Są też rzeczy, które niewidoczne tak, jak budowanie dróg, wynikają z naszej codziennej pracy i są doceniane przez fachowców. To np. przeprowadzane u nas regulacje gruntów pod drogi gminne. Jesteśmy w tej dziedzinie liderem na skalę Mazowsza, a z naszych doświadczeń korzystają inne gminy, powiaty i rzeczoznawcy majątkowi. To są działania i inwestycje, które docenimy za kilka lat.

Dziękuję za rozmowę.

Zostaw komentarz!