Biznes, pasja i inwestycja – Władysław Grochowski

Biznes, pasja i inwestycja – Władysław Grochowski

  • utworzone przez: admin
  • 27 czerwca 2018

JAK POŁĄCZYĆ BIZNES, PASJĘ I INWESTYCJĘ? WŁADYSŁAW GROCHOWSKI, PREZES FIRMY DEWELOPERSKIEJ ARCHE, TWIERDZI, ŻE NIE PRACUJE DLA PIENIĘDZY, ALE DLA PRZYJEMNOŚCI. W SWOJEJ DZIAŁALNOŚCI KIERUJE SIĘ HASŁEM – „ŁĄCZYMY SPRZECZNOŚCI, UFAMY WSZYSTKIM, ZMIENIAMY SIEBIE”.

 

POCZĄTKI

Zaraz po szkole filmowej przeszedł na swój „indywidualny tryb” i zaczął podejmować własne działania. Miał zaproszenie do Ameryki, ale nie pojechał. Przestraszył się i wyjechał na wieś, do swojej rodzinnej wioski i tam zajął się ogrodnictwem. Chciał być niezależny, choć były to czasy PRL-u. Zatrudniał już wtedy kilka osób, z czasem kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Miał kontakty, więc poszło z górki. W latach 90. został radnym, a następnie wójtem, wówczas 70% budżetu przeznaczył na inwestycje. Nie obyło się bez dużych sukcesów, bowiem za jego kandydatury, gmina wybudowała dwie szkoły na wioskach w ciągu roku, w dodatku zupełnie bez pieniędzy. W tamtych czasach jednak producenci nie mogli sprzedawać materiałów, więc gminie dawali na kredyt. Wówczas gmina dostawała pieniądze z ministerstwa i formalności było mniej. Wtedy wszystko było nowe, a w gospodarce było jak w polityce, jak kto sobie radził, to tak można było podziałać.

 

PIERWSZE KROKI

W  1991 roku Władysław Grochowski wraz z rolnikami założył firmę Arche. Miał w  niej 2% udziału, a pieniądze pożyczył w Banku Spółdzielczym. Wówczas firma rozpoczęła budowę segmentów w Warszawie – Wilanowie. Na tej inwestycji nauczyli się wiele, a na kolejnej już zaczęli zarabiać pieniądze. Na pamiątkę tych zdarzeń powstał film „Układ zamknięty”. Jak Władysław Grochowski dowiedział się, że producenci filmu nie są w stanie zorganizować finansowania, a Instytut Sztuki Filmowej bronił się przed tym, to te konkretne pieniądze, 1 mln zł, przekazane zostały od firmy Arche.

 

GRUPA ARCHE

Jest rodzinną firmą, która zawsze wybiera trudniejsze lokalizacje. Grupa Arche ma duże doświadczenie w trudnych sytuacjach np. jakieś spory rodzinne lub konieczność połączenia kilku działek. W tych kwestiach Grupa Arche świetnie sobie radzi. W przeciwieństwie do korporacji lub spółek giełdowych, cierpliwie doprowadzają do skuteczności. Mają świetne lokalizacje i dobre wyniki. Po jakimś czasie Grupa Arche zaczęła budować hotele. Pierwszy hotel był w Siedlcach, niewielki budynek biurowy w dzielnicy przemysłowej. Kupili tam hale i nie wiedzieli, co zrobić z budynkiem biurowym, czy wyburzyć czy zostawić. Ostatecznie zrobili z niego hotel. I tak uczyli się na tym małym hoteliku. Potem pojawił się Pałac i Folwark Łochów. Był on bardzo ciekawym obiektem, choć bardzo zaniedbanym, jednak Władysław Grochowski przywrócił temu obiektowi dawną świetność. W tej chwili Pałac i Folwark Łochów jest mocno rozbudowany i ma duży potencjał. Jest w nim przeszło trzysta pokoi. Po Łochowie była fabryka papierosów w Łodzi, osiedle Tobaco i Hotel Tobaco.

 

NAGRODY

Firma Arche ma na swoim koncie wiele nagród za aranżacje wnętrz. Władysław Grochowski został również wyróżniony statuetką „Super Optymista Roku 2015”. W tym roku Światowy Festiwal Optymizmu i  Gala „Optymista Roku 2018” zorganizowane zostaną w nowym obiekcie Grupy Arche – Cukrowni Żnin. Sukcesem jest też to, iż każdy z obiektów Grupy Arche jest inny, każdy traktują autorsko. Stąd też nazywają swoje hotele kolekcją, a nie siecią, bo co najmniej połowa hoteli mieści się w obiektach zabytkowych. Obiekt w Częstochowie kupili w stanie surowym, bo ktoś nie poradził sobie z inwestycją. Istotna była również lokalizacja, bowiem Jasna Góra ma swoją markę i sąsiedztwo. Grupa Arche stara się wybierać takie dobre lokalizacje.

 

ANALIZA INWESTYCJI

Przekornie Władysław Grochowski wcale nie analizuje inwestycji. We wszystkich decyzjach biznesowych kieruje się emocjami i albo się decyduje od razu albo rezygnuje z inwestycji. Tak samo było w przypadku Cukrowi Żnin, obiektu liczącego kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych, ponad 400 pokoi, wielkie sale, muzeum cukrownictwa, muzeum optymizmu, centrum rehabilitacyjne. Cukrownia Żnin to takie miasto w mieście. Innym ciekawym obiektem jest Zamek Janów Podlaski.

 

DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNA

Władysław Grochowski wraz z  żoną Leną założyli Fundację Leny Grochowskiej. Fundacja sprowadza repatriantów z Kazachstanu. Daje im mieszkanie i pracę. Jest też sporo osób z Ukrainy. Sprowadzili już kilkanaście rodzin, teraz do Góry Kalwarii przyjedzie kilka kolejnych. Oprócz tego fundacja zajmuje się osobami z zespołem Downa, organizuje konkursy, robi plenery, bale charytatywne.Fundacji Leny Grochowskiej razem z Kurią Siedlecką udało się wybudować również szkołę w Czadzie, który jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, skorumpowany, ale dzieci bardzo chcą się uczyć.

 

IDEA GRUPY ARCHE

Grupa Arche wyróżnia się jakością, emocjami oraz wartościami, które w dzisiejszym pędzie życia zostały stracone. Grupa Arche rośnie ok. 25% rocznie i  jest na dobrej drodze by być najbardziej rozpoznawalną firmą w działalności hotelarskiej. Z kolei restauracja „Kuchnia za ścianą”, należąca do Grupy Arche ma potencjał na kilkaset kuchni w Polsce i na świecie. W Grupie Arche funkcjonuje hasło – „Łączymy sprzeczności, ufamy wszystkim, zmieniamy siebie”. Grupę Arche łączą sprzeczności – nie tylko w projektach, ale też z ludźmi. Władysław Grochowski jak sam przyznaje – „lubi różne charaktery, trudnych ludzi, gdzie wydawać by się mogło, że nie można się dogadać”. A jednak można… Ponadto ufa wszystkim i nie pracuje dla pieniędzy – tylko dla przyjemności i takiego samego podejścia uczy swoich pracowników.

Zostaw komentarz!